Kyjev/Brusel 21. februára (TASR) - Rokovania medzi ministrami zahraničných vecí Poľska, Nemecka a Francúzska s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom, opozičnými lídrami a poslancami o politickom riešení krízy v krajine sa blížia k záveru. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia EÚ.
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, jeho nemecký kolega Frank-Walter Steinmeier a šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius dlhé hodiny rokovali v rámci "ťažkých vyjednávaní" o pokus vytvoriť plán na ukončenie krízy na Ukrajine. Vlna násilia si od utorka v Kyjeve vyžiadala najmenej 75 obetí.
Ukrajinský spravodajský server Ukrainska Pravda napísal, že rokovania prebiehali už vyše osem hodín.
Mimoriadne zasadne parlament autonómnej Krymskej republiky
Parlament autonómnej Krymskej republiky sa dnes zíde na mimoriadnom zasadaní, informovala na svojej webovej stránke britská spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na miestne médiá.
Predseda krymského parlamentu predtým naznačil, že štatút Krymu by sa mohol zmeniť v prípade, keď sa situácia na Ukrajine zhorší, píše BBC.
Protivládni demonštranti v severoukrajinskom meste Žytomyr medzitým zhodili sochu Lenina.
Niekoľko poslancov vládnej Strany regiónov podľa mediálnych informácií opustilo Kyjev. Ukrajinské médiá citovali aktivistku Taťjanu Pečončykovú, podľa ktorej sa doposiaľ podarilo identifikovať telá 58 obetí nepokojov vrátane desiatich policajtov a jedného novinára. Nebolo však bezprostredne jasné, kedy k úmrtiam týchto obetí došlo.
Hotel Ukrajina v Kyjeve, ktorý je základňou pre zahraničných novinárov, sa zmenil na provizórnu nemocnicu na ošetrovanie zranených demonštrantov, uvádza britská spravodajská stanica. Podľa medičky Olgy Bogomolecovej bolo množstvo obetí zasiahnutých do srdca, krku či pľúc a lekári "nemali žiadnu šancu zachrániť im život".
Demonštranti na Námestí nezávislosti (Majdan) v Kyjeve medzitým diskutovali o tom, či povolia autobusu so zajatými policajtami opustiť Majdan. Množstvo aktivistov bolo rozhnevaných a požadovalo, aby boli rukojemníci vymenení za zadržaných demonštrantov, informuje BBC.
Rezignoval námestník náčelníka generálneho štábu armády
Námestník náčelníka generálneho štábu ukrajinskej armády generálporučík Jury Dumansky podal dnes demisiu na protest proti zapojeniu sa armády do konflikru v krajine. S odvolaním sa na ukrajinskú stanicu Channel 5 o tom informoval spravodajský server BBC a ukrajinská agentúra UNIAN.
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odvolal z funkcie náčelníka generálneho štábu ukrajinskej armády generálplukovníka Volodymyra Zamanu v stredu. K výmene došlo po stretoch medzi demonštrantmi a políciou v Kyjeve, ktoré si vyžiadali najmenej 75 obetí. Na jeho miesto vymenoval admirála Jurija Iľjina, ktorý doteraz velil námorníctvu.
Generál Zamana začiatkom februára podľa BBC povedal, že "nikto nemá právo použiť ozbrojené sily na obmedzenie práv občanov". Ukrajinské ministerstvo obrany predtým informovalo, že armáda by sa mohla zúčastniť na celoštátnej protiteroristickej operácii, ktorú organizuje Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU).
0